Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Život ve škole > Vzpomínka na Gustava Habrmana

Vzpomínka na Gustava Habrmana



V úterý 22. března jsme si připomněli 90 let od úmrtí Gustava Habrmana.

O co se zasloužil tento českotřebovský rodák, jehož jméno má naše škola v názvu a na jehož ulici stojí jedna z naši budov?

Narodil se roku 1864 v České Třebové v dnešní ulice Na Splavě, rodný dům už zde nenajdeme, byl před časem zbořen. Připomíná ho jen pamětní deska. Habrman pocházel z chudé rodiny, už na základní škole si musel přivydělávat například prodejem párků na nádraží. V 15 letech byl poslán na vyučení do Vídně, stal se soustružníkem a řezbářem, záhy se zapojil do dělnického hnutí, za svou politickou činnost byl 4 roky vězněn. Několik let žil ve Francii a USA, vždy se snažil se co nejrychleji naučit jazyk, aby se bez problémů v místě pobytu domluvil.

Po návratu do Čech se usadil v Plzni a zařadil se mezi nejvyšší funkcionáře sociální demokracie. Roku 1907 se stal poslancem rakouského parlamentu, byl jím až do roku 1918. To se už významně zapojil do jednání o vzniku Československa. V říjnu 1918 byl členem delegace na jednáních v Ženevě o uspořádání nového státu.

Po vzniku republiky se stal členem československé vlády, v letech 1918-1920 byl ministrem školství, mezi lety 1921 a 1925 ministrem sociální péče. V těchto funkcích se zasloužil o vydání mnoha potřebných zákonů, které se týkaly školského systému a postavení dělnictva. Jeho zásluhou dostalo nové československé školství pevný řád a učitelé byli zbaveni různých omezení ve výuce. Často o těchto problémech jednal s T. G. Masarykem. Od roku 1925 byl senátorem. Ani tehdy nezapomněl na své rodné město a Českou Třebovou navštěvoval při každé vhodné příležitosti.

Zemřel 22. března 1932.

 

Habrman_Gustav_1.jpg