Školní parlament
- Školní parlament je instituce zřízená za účelem zvýšení vlivu žáků na dění ve škole. Učíme se tak odpovědnosti, demokratické diskusi a demokratickému způsobu řešení problémů. Parlament hledá cesty k odstranění problémů, jež se ve škole vyskytnou, a zaručuje realizaci nalezených řešení. Dále vymýšlí, plánuje a realizuje nejrůznější vylepšení školního života, akce pro žáky i veřejnost nebo organizuje charitativní činnost žáků školy.
- Parlament spolupracuje zejména s vedením školy a radou školy.
- Zástupce (poslance) do parlamentu vysílají všechny třídy. Každá třída má v parlamentu 2 křesla. Účast na jednání parlamentu je povinná, třída nemusí svá křesla zaplnit. Volby do parlamentu probíhají demokratickým způsobem (přímo a tajně) ve třídách. Volební období je zpravidla jeden školní rok, v případě uprázdnění křesla proběhnou doplňující volby. Poslanci mohou vytvářet podle vlastního uvážení zájmové kluby či realizační komise k jednotlivým úkolům.
- Parlament zasedá přibližně jednou měsíčně. Pravidelná jednání parlamentu jsou po domluvě přístupná kterémukoli žáku či zaměstnanci školy. Zasedání parlamentu se řídí jednacím řádem, schváleným na začátku každého zasedání. S výsledky jednání je školní veřejnost seznámena především prostřednictvím nástěnky parlamentu.
Jednací řád
Školní parlament Střední školy technické a dopravní G. Habrmana Česká Třebová stanovil následující jednací řád:
Úvodní ustanovení
- Jednací řád upravuje postup při svolávání školního parlamentu k řádným i mimořádným zasedáním, stanovuje zásady pro průběh jednání, určuje způsob jednání a vymezuje podmínky pro volby funkcionářů školního parlamentu.
- Jednací řád je závazným dokumentem pro všechny členy zasedání školního parlamentu a jeho změny lze provést po schválení nadpoloviční většinou všech členů školního parlamentu.
Zasedání školního parlamentu
- Zasedání školního parlamentu svolává a řídí ředitel školy nebo zástupce ředitele. Mimořádně se může svolat i sám parlament na základě domluvy.
- Termín zasedání je zveřejněn na nástěnce školního parlamentu. Zveřejňování těchto informací má na starosti referent pro informace.
- Ke zvolení referenta pro informace je třeba, aby pro navrženého kandidáta hlasovala nadpoloviční většina všech členů školního parlamentu.
- Zasedání parlamentu není veřejné. V případě zájmu je možno spolupodílet se na zasedání po předchozí dohodě.
- Svou neúčast na zasedání školního parlamentu omluví člen školního parlamentu předem, nejpozději v den jeho konání.
- V případě, že se člen školního parlamentu nezúčastní v průběhu pololetí nadpolovičního počtu zasedání, projedná se jeho další setrvání.
Ve školním parlamentu
- Školní parlament schvaluje:
- Jednací řád školního parlamentu
- Setrvávání členů, kteří ve školním parlamentu nepracují podle dohodnutých pravidel.
- 2. Školní parlament navrhuje:
- Změny ve školním řádu
- Opatření ke zlepšení sociálního prostředí ve škole (akce školy, soutěže...)
- 3. Výsledky hlasování školního parlamentu jsou veřejné, Hlasuje se v pořadí „pro", „proti", „zdržel se hlasování".
- 4. Jednací řád má platnost po celé funkční období členů školního parlamentu – jeden školní rok.
Tento jednací řád byl schválen na zasedání školního parlamentu.
Dne:
Podpisy všech členů: