Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Život ve škole > Soutěž z oblasti počítačových sítí - NAG HS3 2023

Soutěž z oblasti počítačových sítí - NAG HS3 2023Studenti v rámci soutěže odvrátili útok hackerů

Datum konání: 13. 4. 2023

„Vaši firmu kontaktoval zákazník ze společnosti IoT-Factory, který řeší závažný bezpečnostní problém. Administrátorův mobilní telefon s operačním systémem Android byl napaden pomocí neověřené aplikace, kterou si administrátor nainstaloval. Bohužel však v mobilním telefonu měl uložena přístupová hesla pro aktivní síťové prvky, na které se již teď s původním heslem nemůže dostat. Některé služby sítě jsou již nyní dokonce nedostupné a celá síť tak čelí kybernetickému útoku. Vaším úkolem je konfiguraci opravit, zcela zablokovat útočníka, a to vše do tří hodin, jinak dojde k odstávce výrobních linek a velké finanční škodě.“ To je přesně ten čas, který dostali studenti středních odborných škol ve finále soutěže Networking Academy Games na zjištění toho, co se děje, zabránění kybernetickému útoku a obnovení všech služeb počítačové sítě.

Soutěž svým 16. ročníkem 13. 4. 2023 v Hradci Králové navázala na svou mnohaletou tradici a v letošním roce opět proběhla po několikaleté covidové pauze. Naše škola se pravidelně této soutěže účastní a ani letošní rok nebyl výjimkou.

Soutěž byla velmi vyrovnaná, protože spolu soupeřili ti nejlepší středoškolští experti z celé republiky. Náš síťařský a kyberbezpečnostní tým ve složení Jaroslav Rozlívka (I41), Vojtěch Tomáško (I42) a Filip Vodák (I41) sice nakonec nebyl mezi těmi nejúspěšnějšími, ale vzhledem k tomu, že vyhodnocování toho, jak úspěšní studenti jsou, bylo svěřeno automatizovaným testům, bylo velmi napínavé sledovat i vlastní průběh soutěže. Všechny týmy se průběžně pohybovaly ve „výsledkové“ listině nahoru a dolů podle toho, jak se kdy a komu podařilo něco opravit, nebo případně zase rozbít. Náš tým nebyl výjimkou, takže ještě cca ½ hodiny před ukončením soutěže se nakrátko objevil na 2. místě, ale nakonec celkově skončil na velmi pěkném 8. místě z celkově devatenácti soutěžících týmů. O výsledném pořadí zkrátka rozhodovaly detaily, a tam byli někteří soupeři prostě o kousek lepší.

Na závěr byly soutěžícím veškeré kroky nutné k vyřešení zadání a dosažení cíle odprezentovány včetně vysvětlení realizace automatických testů, které vyhodnocovaly splnění či nesplnění zadání.

„Zde se opět odlišujeme od ostatních soutěží a studentům ukazujeme, jak lze dosáhnout cíle. V dnešní době je nutné připravovat studenty úplně jinak, než tomu bylo před lety. Proto se mění i úkoly, které studenti v soutěži dostávají, protože pouze tak je můžeme připravit na skutečné zaměstnání,“ doplňují další koordinátoři soutěže Miloslav Penc a Michal Petrovič.

Všem zúčastněným k dosažnému výsledku upřímně gratulujeme.

 

Bližší info na stránkách soutěže