Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Život ve škole > Od řeziva po nábytek

Od řeziva po nábytekDatum konání:
21.6.2022
Datum ukončení:
22.6.2022

Toto bylo téma, které propojovalo na sebe navazující dvě exkurze, které se konaly ve dnech 21. a 22. 6. 2022. První exkurze proběhla v Dřevozávodu Pražan Polička, kde studenti oboru Operátor dřevařské a nábytkářské výroby mohli vidět zpracování pilařské suroviny na řezivo a následně na výsledné výrobky v podobě dřevěných obalů a komponentů dřevostaveb. Fundovaný a obsáhlý průvodcovský výklad majitele firmy, pana inženýra Pražana, žákům ozřejmil a přiblížil řadu tradičních i v současné době nejmodernějších strojů, kterými firma disponuje. Exkurze dala nahlédnout i do zákulisí vlastní výroby. Do přípravy a údržby nástrojů či do logisticky zvládnutého skladového hospodářství a řízení kvality výroby.

Druhá exkurze se týkala výroby koupelnového nábytku ve výrobním družstvu Dřevojas Svitavy. Zde je specifický druh nábytku vyráběn z laminovaných konstrukčních desek. S ohledem na potřebnou vysokou přesnost výroby jednotlivých částí i na současný nedostatek pracovních kvalifikovaných sil a nutnost obstát v konkurenci se firma zaměřila na technologii s vysokým stupněm mechanizace a automatizace výroby. Zde studenti mohli vidět celý technologický postup od přesného formátování plošných přířezů, přes úpravu hran, konstrukční a tvarové opracování na CNC strojích až po povrchovou úpravu, montáž a balení výrobku. Firma svým technickým vybavením, specifickým výrobním programem a organizací výroby se řadí ke špičce nábytkářské výroby.

Návaznost obou exkurzí byla šťastnou volbou, neboť studentům bezprostředně ukázala obsah a propojenost dřevařské prvovýroby s nábytkářskou druhovýrobou, a to na nejvyšší technické úrovni. Zcela určitě byla žákům prospěšná.