Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Život ve škole > V 8. ročníku Kybersoutěže jsme opět úspěšní

V 8. ročníku Kybersoutěže jsme opět úspěšní



Datum konání:
10.9.2023
Datum ukončení:
15.10.2023

I v letošním školním roce se jako již tradičně zájemci z řad studentů naší školy opět zapojili do v pořadí již 8. ročníku soutěže v kybernetické bezpečnosti. V rámci této soutěže, která je pořádána pod garancí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a Pracovní skupiny kybernetické bezpečnosti (AFCEA) ve třech kategoriích (Junioři, Středoškoláci a Vysokoškoláci), soutěží studenti z celé republiky v disciplínách, které se vztahují k rozličným oblastem kybernetické bezpečnosti.

Celkem se do prvního – osvětového kola soutěže zapojilo 13 studentů školy napříč všemi obory a ročníky. Pro letošní rok byl organizátory soutěže stanoven bodový limit pro postup do druhého – výběrového kola soutěže na 27,5 bodů (50 % maximálního bodového zisku) a tuto hranici se podařilo překonat a do druhého kola postoupit 11 z nich.

V rámci letošního roku nám ve výsledkové listině Pardubického kraje sice těsně unikla první příčka (ta letos patří spřátelené škole SPŠE a VOŠ Pardubice), zbývající 4 místa v rámci TOP 5 Pardubického kraje jsou již ale naše! Nejlépe se vedlo Jaroslavu Žabovi (I21), který s bodovým ziskem 53,5 bodu obsadil 2. místo. Dalšími zástupci v TOP 5 Pardubického kraje jsou Ondřej Böhm (I31) na 3. místě, Matěj Pražák (E2) na 4. místě a Vít Ružička (I42) na 5. místě (všichni v bodovém odstupu cca 3 bodů za 2. místem a cca 5 bodů za 1. místem). V TOP 10 máme ještě další dva zástupce, a to na 8. místě Filip Barta (I11) a na 10. místě Leona Hořínková (I21), která genderově alespoň trochu vyrovnává majoritu a je příkladem toho, že ani pro děvčata není IT a kybernetická bezpečnost oblastí, kde nemohou zabodovat. Ani ostatní si ale nevedli vůbec špatně, a jak opakovaně ukazuje historie, po druhém kole může být vše jinak.

Jaroslav Žaba spolu s Jaroslavem Rozlívkou (který již v loňském roce úspěšně odmaturoval) se soutěže účastnili již v minulém i předminulém ročníku a oba své snažení dotáhli v obou případech až do úspěšného finálového klání, kde skončili mezi cca 20 nejúspěšnějšími „kyberbezpečnostními experty“ v rámci celé České republiky. Vzhledem k tomu, že v dalším kole mají velkou výhodu ti, kteří již mají nějaké zkušenosti s řešením praktických kyberbezpečnostních úloh, je již tradičně snahou loňských finalistů pokusit se kyberbezpečnostní „know how“ předat i ostatním a případně tak i zvýšit jejich šanci na úspěch a postup do finále soutěže a rozšířit tak opět pole „bezpečáků“, po kterých je na trhu práce velký hlad.

Do navazujícího druhého kola soutěže, které probíhá od 28. 12. 2023 do 11. 1. 2024, přejeme všem zúčastněným hodně úspěchů a alespoň těm nejlepším z nich postup do finálového kola, které je samo o sobě mocným zážitkem a otevírá mnoho dalších cest a výhod pro další studium nebo pro další působení na trhu práce. Jak to vše dopadne, ale ukáže teprve čas.