Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Život ve škole > Studenti SŠTD vyjeli na pracovní stáž do Milána

Studenti SŠTD vyjeli na pracovní stáž do MilánaDatum konání:
15.10.2023
Datum ukončení:
28.10.2023

Ve druhé polovině října strávili vybraní žáci maturitního oboru Operátor dřevařské a nábytkářské výroby a učebního oboru Truhlář dva týdny na pracovní stáži v rámci projektu Erasmus+. Stáž probíhala v italském Miláně a pracovali jsme ve firmách zabývajících se výrobou a restaurováním nábytku. Mohli jsme si tak vyzkoušet, jak se pracuje v italských firmách rodinného typu, nebo v jednom případě ve firmě, která se specializuje na vytváření nových materiálů a designových výrobků z recyklovaného odpadu města.

V rámci stáže jsme navštívili historické památky Milána – slavnou katedrálu Duomo di Milano nebo středověký hrad Sforzesco s mnoha muzejními exponáty, včetně Michelangelova nedokončeného sousoší Pieta Rondanini. Nejen příznivci techniky si užili prohlídku národního vědeckotechnického muzea Leonarda da Vinci a automobiloví nadšenci zase ocenili procházku po motoristickém okruhu v Monze.

Součástí mobility bylo i poznávání Itálie jako takové, jejích zvyků a kultury. Každodenní život jsme mohli objevovat každý den v době svého volna, kdy jsme se museli všichni naučit samostatně orientovat po městě a zvládat diference tohoto italského velkoměsta a jeho obyvatel. Největší útrapou byla jazyková bariéra a takzvaná italská „Siesta“, kdy se na tři hodiny zavřely všechny obchody. Ovšem i s těmito drobnostmi jsme si poradili a domů si přivezli spoustu užitečných, někdy i negativních, avšak stále zkušeností.

Všichni jsme se shodli, že Itálie je naprosto nádherná země plná překvapení a že 14denní pobyt byl ideální k jejímu poznání i k následnému rozhodnutí, že v některých oblastech jsou místní zvyky a kultura rozdílné možná až příliš.