Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Život ve škole > Expozice zabezpečovací techniky v Hradci Králové

Expozice zabezpečovací techniky v Hradci KrálovéDatum konání:
15.11.2023

Ve středu 15. listopadu navštívila skupina studentů čtvrtého ročníku oboru Provoz a ekonomika dopravy se zaměřením na železnici muzeum sdělovací a zabezpečovací techniky Signal Mont v Hradci Králové.

Exkurze to byla nepochybně zajímavá, protože studenti si mohli prohlédnout a sami vyzkoušet reakce PZZ na jízdu vozidel, obsloužit různé typy zabezpečovacích zařízení, z nichž mnohá se stále používají, vyzkoušet simulátor návěstní soustavy a poznat mnoho komunikačních zařízení používaných na železnici. Vidět jsme mohli nejen vývoj nedávný, ale také dávný. Vyzkoušeli jsme si obsluhu telegrafu, dálnopisu, SZZ elektromechanického, elektrodynamického a TEST. Pozorným studentům se dokonce podařilo odhalit drobné nepřesnosti ve služebních pomůckách zdejších průvodců, které nebyly v souladu s platnými železničními předpisy. Vidět železnici z té technické stránky velmi pomohlo rozšířit odborné povědomí budoucích železničářů. Děkujeme ochotnému personálu Signal Montu za umožnění prohlídky i mimo běžnou otevírací dobu.

Cestou zpět jsme si kvůli nepříznivé provozní situaci na hlavním koridoru alespoň z vlaku prohlédli poslední dvě české hlásky v Blešně a Petrovicích nad Orlicí.