Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Život ve škole > Soutěž o nejlepší etické hackery

Soutěž o nejlepší etické hackeryDatum konání:
27.5.2023

Soutěž o nejlepší etické hackery opět dospěla do svého finále

Po letošních vynikajících výsledcích v prvním kole 7. ročníku soutěže v kybernetické bezpečnosti, která je pořádána pod garancí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a Pracovní skupiny kybernetické bezpečnosti (AFCEA), slaví naši studenti na tomto prestižním poli další úspěchy.

Do soutěže se letos zapojil rekordní počet účastníků (celkem jich bylo více než 7000) a 16 našim studentům se podařilo probojovat mezi 1570 těch nejlepších v rámci celé republiky a postoupit do druhého kola soutěže. V rámci druhého kola řešili studenti řadu náročných kyberbezpečnostích úloh. Tyto úlohy jsou realizovány formou CTF (Capture The Flag), kdy je cílem odhalit v předložených datech nějakou skrytou informaci a tuto informaci použít jako důkaz o vyřešení dané úlohy. Tímto náročným kláním se podařilo do celorepublikového finále mezi 49 nejlepších středoškoláků z celé republiky probojovat hned dvěma našim studentům. Byl to konkrétně Jaroslav Žaba (I11) a Jaroslav Rozlívka (I41).

Všichni, kteří se probojovali do finálové části soutěže, navíc obdrželi potvrzení o účasti ve finále, které mimo jiné otevírá cestu na řadu vysokých škol bez nutnosti absolvování přijímacích zkoušek, čehož studenti hojně využívají.

Ve finále soutěže, které v letošním roce proběhlo 27. 4. 2023 v prostorách Muzea Škoda Auto v Mladé Boleslavi, se tito nejlepší z nejlepších mezi sebou utkali o konečné pořadí v letošním ročníku soutěže.

Nejprve probíhala individuální část soutěže, ve které soutěžil každý sám za sebe a opět řešil úlohy typu CTF. Po vyhodnocení této individuální části postoupila polovina těch nejlepších do druhé – týmové části soutěže. Postup tentokrát těsně unikl Jaroslavu Rozlívkovi, ale alespoň jedno želízko v ohni jsme měli i v druhé části soutěže.

V této části soutěžilo pět týmů šesti „bezpečáků“, zkombinovaných z vysokoškoláků, středoškoláků i juniorů, mezi sebou a opět řešilo reálné úlohy typu CFT z oblastí etického hackingu. Na základě součtu bodů z individuální a týmové části soutěže bylo sestaveno celkové pořadí soutěžících.

Celkově se Jaroslav Žaba umístil na velmi pěkném 24. místě a Jaroslav Rozlívka na rovněž hezkém 26. místě ze 49 finálových soutěžících středoškolské kategorie. Celou výsledkovou listinu lze najít zde. Oba jmenovaní byli jedinými zástupci středních škol zřizovaných Pardubickým krajem ve finálové části soutěže.

Oběma gratulujeme k dosaženým výsledům a perfektní reprezentaci školy i celého Pardubického kraje a do startu jejich kyberbezpečnostní kariéry přejeme hodně dalších úspěchů.