Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Život ve škole > Dny otevřených dveří ve firmě Soma Lanškroun

Dny otevřených dveří ve firmě Soma LanškrounDatum konání:
26.5.2023

V pátek 26. května 2023 byli žáci Střední školy technické a dopravní pozváni na dny otevřených dveří do nového závodu lanškrounské firmy Soma, se kterou škola dlouhodobě spolupracuje. Žáci školy z okolí Lanškrouna chodí do Somy na praxi a někteří naši absolventi jsou tam již zaměstnáni. Firma se zaměřuje na výrobu flexotiskových strojů, při jejichž vývoji a výrobě mohou najít uplatnění téměř všechny obory vyučované na naší škole.

Den otevřených dveří byl pojat opravdu velkoryse, nejprve nás přistavené autobusy dopravily do Lanškrouna, kde nám byla představena historie firmy, ve výrobní hale na nás čekaly nejen ukázky výroby jednotlivých dílů tiskových strojů, ale také různé hry a soutěže. Žáci si měli možnost pomocí brýlí pro virtuální realitu prohlédnout detaily stroje, sestavit a zapojit malý rozvaděč podle výkresové dokumentace, jaká se používá i pro výrobu rozvaděčů velkých tiskových strojů, zvedali těžké dílce za pomoci speciálního jeřábku, který se ovládal tak, jako by nám četl myšlenky, apod.

Samozřejmě pro nás bylo připraveno bohaté občerstvení, každý žák si odnesl malý baťůžek s propagačními materiály a drobnostmi. Kdybychom nemuseli spěchat zpět do školy, mohli bychom si zkusit střílet z luku, nebo lézt na horolezeckou stěnu. Ale to jsme nechali odpoledním návštěvníkům.

Kluci měli možnost zjistit, jak moderní firmu se zajímavým výrobním programem v okolí máme, a někteří dokonce projevili zájem v budoucnosti v Somě pracovat. Děkujeme vedení Somy za pozvání a příjemně strávené dopoledne.