Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Život ve škole > Exkurze na Centrální dispečerské pracoviště Praha

Exkurze na Centrální dispečerské pracoviště PrahaDatum konání:
20.9.2023

Ve středu 20. září navštívili studenti třídy D4 se zaměřením Železniční provoz Centrální dispečerské pracoviště Praha (CDP).

Po krátké přednášce o koncepci a fungování celého CDP, a to od náboru zaměstnanců bez kvalifikace, přes samotné řízení provozu, až po analýzu provozu a rozúčtování kompenzací za zpoždění mezi dopravce a provozovatele dráhy. Nebyl opomenut ani systém odpočinku, obědů a střídání pracovních míst v rámci turnusu.

Následovala návštěva dopravních sálů, ze kterých se řídí provoz na hlavních tratích v Čechách. Nejprve to byl sál s úsekem Kolín – Česká Třebová, kde vládl čilý pracovní ruch, protože se blížila skupina vlaků v XX:11. Dále pak sál s pražským uzlem, kde bylo tou dobou o něco klidněji vzhledem k charakteru oblasti a současně dopravnímu sedlu.

Největší část návštěvy však studenti strávili na cvičném dopravním sále. Zde jim byla přidělena trať Praha – Kolín a jejich úkolem bylo řídit celý provoz z pozice traťových dispečerů. Pod dohledem zkušených lektorů se nejprve seznámili s aplikací GTN, ze které dispečer čerpá mnoho důležitých informací, a následně začali řešit vznikající dopravní situace. Při své práci si počínali odvážně a zároveň svědomitě. Žádné velké „kolony“ vlaků nezpůsobili, i když bez zpoždění se to neobešlo. Směna to byla živá, určitě ne nudná, a to díky rozličným nastalým událostem, jako jízda proti správnému směru, odjezd vlaku špatným směrem, nouzové dálkové zastavení všech vlaků, nefunkčnost hnacího vozidla, odstavování a objíždění souprav, porucha zabezpečovacího zařízení nebo porucha sousedova počítače a převzetí jím řízeného úseku.

Děkujeme partnerům ze Správy Železnic za skvěle strávený den a možnost realizovat výuku efektivní a atraktivní formou.