Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Život ve škole > Exkurze do společnosti Signal Projekt v Brně

Exkurze do společnosti Signal Projekt v BrněDatum konání:
22.3.2023

Ve středu 22. března 2023 navštívili žáci třídy D4 se zaměřením Železniční provoz společnost Signal Projekt v Brně. Zdejší školicí středisko je unikátní tím, že pomocí JOP výrobce AŽD je zde řízen provoz na modelovém kolejišti, díky čemuž je každá chyba a nepřesnost názorně vidět. Na stejném principu stavíme také naše školní kolejiště, kde dodavatelem JOP je druhý ze tří výrobců tohoto systému v ČR – firma Starmon.

Žáci tak mohli uplatnit své teoretické znalosti z předmětů Železniční doprava a Železniční praxe i praktické zkušenosti získané na stejném zařízení při listopadové návštěvě cvičného sálu CDP v Přerově. Nevyhnuli jsme se například nechtěně sunutému vlaku, vlaku v elektrické trakci na neelektrifikované trati, nebo zastavení osobního vlaku na koleji bez nástupiště. Po nějaké době se však žáci s řízenou oblastí sžili a k dalším excesům již nedocházelo – ba naopak, budoucí železničáři odváděli při řízení provozu velmi dobrou práci. Na závěr naší návštěvy si žáci vyzkoušeli také použití Desky nouzových obsluh, kterou najdeme v mnoha dálkově řízených stanicích jako záložní řešení při výpadku počítačem řízeného zabezpečovacího zařízení.

Čtvrťáci – železničáři byli ze své poslední školní exkurze nadšeni a nyní je již čeká intenzivní příprava k maturitní zkoušce nejen z dopravy.