Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Život ve škole > Exkurze do automobilky aneb Toyota na dlani...

Exkurze do automobilky aneb Toyota na dlani...Datum konání:
22.3.2023

Začalo to v říjnu 2022, kdy tým 6 studentů oborů provoz a ekonomika dopravy a informační technologie s názvem Way To Go reprezentoval Českou republiku v mezinárodním projektu   Toyota Innovation Camp s tématem Hydrogen Society. Byla to skvělá příležitost vyzkoušet si práci v týmu, s mentorem v reálném prostředí businessu, a to vše v porovnání se studenty 10 týmů z dalších evropských zemí. Všichni museli prokázat kreativitu při hledání řešení aktuálních problémů.

Vedení firmy Toyota Motor Manufacturing v Kolíně se prezentace českého týmu velmi líbila, a rozhodlo se proto pozvat tým na exkurzi do výrobního závodu v Kolíně-Ovčárech. Exkurze se uskutečnila 22. března 2023. Přivítali nás pan Tomáš Paroubek a paní Pavlína Markvartová. Následovala prezentace, občerstvení a dárky. 3D model Toyota Yaris potěšil úplně všechny.

Pak už jsme dostali příležitost prohlédnout si montážní halu, svařovnu i lisovnu pro výrobu aut  Yaris a Aygo.

 

upravený IMG_20230325_113304.jpg

 

A co říkají o exkurzi studenti?

Sam: Exkurze v Kolínské Toyotě se mi moc líbila, protože jsme se podívali přímo do výroby a viděli většinu procesů přímo za chodu. K vidění zde bylo mnoho autonomních zařízení, které se učíme v logistice, například autonomní vozíky.

Exkurze mi i rozšířila obzory o automobilovém průmyslu, jak taková výroba vypadá. Jako pozornost jsme dostali dárek v podobě 3D modelu auta Toyota, za což bych chtěl poděkovat.

Pavel: Za mě to bylo skvělý, opravdu jsem si den moc užil. Získali jsme další zkušenosti a rozhled, třeba co budeme dělat po škole. Roboty samozřejmě nejde nezmínit, úžasný fascinující pohled, jak to celé funguje. Toyota je sama o sobě už známá kvalitní značka a tady se to i potvrdilo a mohli jsme nahlédnout do její výroby, což je taky super, protože se tam jen tak nedostaneme. Rád bych se s Toyotou někdy v budoucnu ještě setkal.

Dan: Exkurze se mi moc líbila. Děkujeme za milé přivítání. Úžasný popis, jak to všechno funguje. Bylo to neskutečné vidět takové stroje.

Vojta: Podívat se do výrobního závodu Toyoty v Kolíně se mi hodně líbilo, protože jsem poprvé v životě viděl, jak se vyrábí auta. Celá výroba aut v továrně vypadala neskutečně složitě, ale i přes to každý člověk a robot fungoval jak hodinky.

Zdenda: Nahlédnout do výrobního procesu Toyoty v Kolíně se mi velmi líbilo, protože jsem se poprvé v životě seznámil s tím, jak to vlastně probíhá, celá výroba aut v továrně vypadala hrozně jednoduše a plynule.

Roman: Hned na začátku nás přivítalo hrozně příjemné duo pan Paroubek a paní Markvartová v zasedací místnosti, kde na nás čekala prezentace a pohoštění. Potom jsme se přesunuli do výrobní haly, kde jsme mohli vidět, jak funguje skoro plně automatizovaná výroba aut. Např. že roboti si sami podávají jednotlivé části karosérie, a potom je i svařují a další. Exkurze se mi moc líbila a klidně bych jel znovu.

Natka: Mít možnost nahlédnout do výroby Toyoty v Kolíně bylo velmi zajímavé a poučné. Bylo také zajímavé vidět, že na některých pozicích mohou pracovat roboti, aby mohli lidé pracovat na odlišných pozicích.        

Tereza: Podívat se do Toyoty byl zajímavý zážitek, který nemá možnost zažít každý, a proto jsem za to velice ráda. Dost mě zaujalo, jak zkušení v ovládání ještěrek jejich zaměstnanci   jsou, pravděpodobně bych tam dokázala nějakou dobu sedět či stát a sledovat, jak nakládají.                                                                                                                                   

Jakub: Exkurzi hodnotím velmi pozitivně. Líbila se mi možnost vidět celý provoz.