Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Život ve škole > Další úspěch ve finále kybersoutěže

Další úspěch ve finále kybersoutěžeDatum konání:
18.4.2024

V prvním kole 8. ročníku soutěže v kybernetické bezpečnosti, která je pořádána pod garancí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a Pracovní skupiny kybernetické bezpečnosti (AFCEA), se v tomto roce zapojil rekordní počet účastníků (celkem jich bylo více než 10000). 11-ti našim studentům se podařilo probojovat mezi cca 2000 těch nejlepších v rámci celé republiky a postoupit do druhého kola soutěže. A i v něm slavíme na tomto prestižním poli úspěchy.

V rámci druhého kola soutěže řešili studenti řadu náročných kyberbezpečnostích úloh. Tyto úlohy jsou realizovány formou CTF (Capture The Flag), kdy je cílem odhalit v předložených datech nějakou skrytou informaci a tuto informaci použít jako důkaz o vyřešení dané úlohy. Tímto náročným kláním se podařilo do celorepublikového finále mezi 53 nejlepších středoškoláků z celé republiky probojovat nakonec pouze jednomu z našich studentů a druhý zůstal těsně před branami finále. Byl to konkrétně Jaroslav Žaba (I21), kterému se podařilo postoupit, a Ondřej Böhm (I31), kterému účast ve finále těsně unikla. Ale umístit se mezi 65 nejlepšími v rámci celé ČR je i tak obrovský úspěch.

Všichni, kteří se probojovali do finálové části soutěže, navíc obdrželi potvrzení o účasti finále soutěže, které mimo jiné otevírá cestu na řadu vysokých škol bez nutnosti absolvování přijímacích zkoušek, čehož studenti hojně využívají.

Ve finále soutěže, které v letošním roce proběhlo 18. 4. 2024 v prostorách Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích, se tito nejlepší z nejlepších mezi sebou utkali o konečné pořadí v letošním ročníku soutěže.

Nejprve probíhala individuální část soutěže, ve které soutěžil každý sám za sebe a opět řešil úlohy typu CTF. Po vyhodnocení této individuální části postoupila cca polovina těch nejlepších do druhé – týmové části soutěže.

V této části soutěžilo šest týmů „bezpečáků“ zkombinovaných z vysokoškoláků a středoškoláků mezi sebou a opět řešily reálné úlohy typu CTF z oblastí etického hackingu. Na základě součtu bodů z individuální a týmové části soutěže bylo sestaveno celkové pořadí soutěžících.

Celkově se podařilo Jaroslavu Žabovi umístit na vynikajícím 6. místě ze 49 finálových soutěžících středoškolské kategorie. Celou výsledkovou listinu lze najít zde.

Gratulujeme k dosaženým výsledům a perfektní reprezentaci školy i celého Pardubického kraje a doufáme, že se nám podaří v příštím ročníku počet úspěšných účastníků soutěže opět navýšit.