Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Život ve škole > Za kouzlem Vánoc do Drážďan

Za kouzlem Vánoc do DrážďanDatum konání:
5.12.2023

Dne 5.12. 2023 uspořádala naše škola již podruhé adventní zájezd, tentokrát do německých Drážďan. Zájezdu se zúčastnilo téměř padesát studentů napříč obory i ročníky. Vstávání v brzkých ranních hodinách bylo tou méně příjemnou částí programu, avšak nutnou. Díky tomu jsme totiž stihli být na prvním zastavení naší cesty, zámku Moritzburg, už v jedenáct hodin dopoledne.

Zámek Moritzburg je monumentální barokní stavbou. Čechům je však známý nikoli pro jeho vzhled, ale pro klasickou vánoční pohádku Tři oříšky pro Popelku, která byla v česko-německé koprodukci na tomto zámku natáčena. Té je zde věnována i rozsáhlá sezónní výstava, na kterou jsme s chutí zamířili.

První část byla věnovaná zesnulé herečce Libuši Šafránkové, druhá pak byla interaktivní a zabývala se výhradně kultovní pohádkou. Mnozí z nás si vyzkoušeli práci za zvukařským pultem, vyfotili se v některém z kostýmů či si jen zhlédli „film o filmu“, popisující pozadí natáčení.

Jen neradi jsme se poté rozloučili se zámkem a přesunuli se do asi 13 kilometrů vzdálených Drážďan. Zde nás velmi milý pan průvodce provedl historickým centrem, upozornil na zajímavá místa a seznámil nás s historií této saské metropole. Společná prohlídka skončila na náměstí Altmarkt, jednom z největších v Drážďanech. Poté jsme měli možnost vydat se podle našeho zájmu, kam nás srdce táhlo. Někteří z nás vyrazili nakupovat, někteří prohlédnout si památky zblízka, např.  Frauenkirche nebo Zwinger. Všichni však navštívili největší lákadlo, vánoční trhy, kterých bylo město plné.

V pozdních odpoledních hodinách jsme se pak vydali autobusem na cestu zpět. Za všechny zúčastněné bych chtěl poděkovat pořadatelům zájezdu z řad učitelského sboru a CK ČiLe, panu průvodci i panu řidiči a doufáme, že i příští rok se na nějaké adventní trhy podíváme.