Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Život ve škole > Úspěch absolventů železniční akademie u odborných zkoušek

Úspěch absolventů železniční akademie u odborných zkoušekDatum konání:
28.6.2023

Ve středu 28. června po poledni skončila poslední z letošních odborných zkoušek, na které se připravují naši studenti v rámci Železniční akademie. Šlo o dvoudenní zkoušku D-07, která úspěšné absolventy opravňuje k výkonu práce výpravčího, případně traťového dispečera u Správy Železnic. Z našich akademiků se až k této zkoušce dostal letošní maturant z oboru Provoz a ekonomika dopravy Jiří Mráz, který v loňském roce v rámci akademie složil zkoušku D-03 a na dráze tak již rok brigádně sloužil jako signalista. Zkoušku výpravčího zvládl na první pokus.

O týden dříve se u nás ve škole sešla zkušební komise Drážního úřadu, aby ověřila všeobecnou odbornou způsobilost strojvedoucích z řad letošních maturantů oboru Elektrotechnika, kteří navštěvovali Železniční akademii. Při úspěšném složení této zkoušky se akademici mohou stát držiteli licence strojvedoucího. Tato zkouška je tedy z celé Železniční akademie pro studenty nejatraktivnější a letos se na ni připravovalo 8 zájemců. Po dobře napsaných písemných testech se budoucí strojvedoucí pořádně zapotili, když ústně odpovídali na různorodé otázky zkoušejících. Přes občasná zaváhání některých zkoušených v ústní části nakonec všichni své znalosti obhájili a zkoušku úspěšně složili. Většina z nich si teď musí pár měsíců počkat, a to na dovršení věku 20 let, kdy jim jejich licence budou vydány. Pak už zamíří do služby k dopravcům, kteří je zaučí na svých hnacích vozidlech.

Ve svém druhém ročníku tak Železniční akademie zaznamenala velký úspěch. Ke třem odborným zkouškám se přihlásilo 12 studentů. Uspěli všichni a my tak můžeme představit nové železničáře, kterým gratulujeme a přejeme mnoho zajímavých a naplňujících směn s minimem mimořádných událostí.

Signalisté: Lukáš Hryzlík, Hynek Malcharczik, Kryšpín Jakub Šťástka

Výpravčí: Jiří Mráz

Strojvedoucí: Jindřich Bohuňovský, Jakub Hladký, Jindřich Kinc, Šimon Lechner, Martin Posker, Patrik Solar, Jakub Stehno, Martin Šesták