Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Život ve škole > Studenti JA Firmy v podnikání bodují

Studenti JA Firmy v podnikání bodujíOd roku 2017 se naše škola pravidelně účastní výukového programu JA Studentská Firma, který běží pod hlavičkou organizace Junior Achievement Czech Republic. Posláním organizace je podle slov jejího zakladatele Tomáše Bati: „… vzdělávat českou mládež tak, aby poznala hodnotu podnikání, porozuměla obchodu a ekonomii, rozvíjela etický postoj k vedení a byla dobře připravena na svět práce.“

Každoročně je ve zmíněném programu na naší škole založena jedna, někdy i dvě studentské firmy, které pod záštitou JA Czech realizují svůj podnikatelský záměr. Ten také v konkurenci ostatních studentských firem z celé republiky obhajují a prezentují na soutěžních veletrzích. A již třetím rokem se pravidelně ocitají na předních příčkách.

Tak i letos, nově kvůli pandemii v on-line prostředí, bodovala firma Louťáci. Jedním z produktů, jehož vývojem se firma zabývá, je mobilní měřič ovzduší, který zaznamenává data naměřená senzorem, pomocí vlastní aplikace je vyhodnocuje a monitoruje tak kvalitu ovzduší v našem městě. Firmě se navíc podařilo navázat spolupráci se společností ICOM transport, která zařízení bude instalovat na některé své autobusy. Časem tak bude možné sbírat a vyhodnocovat data z širšího území. A protože Louťáci jsou tři informatici a jeden elektrotechnik, jejich plány do budoucna se zaměřují na inteligentní města – tedy vývoj produktů, které městům pomáhají např. v oblastech vodohospodářství, energetiky, parkování apod.

Pod hlavičkou JA Czech bylo letos založeno 218 studentských firem, 54 nejambicióznějších se pak utkalo o postup do národního finále v anglickém jazyce, odkud je možné dále postoupit do mezinárodní finále – letos v Portugalsku. A Louťáci se do vysněné finálové desítky dostali. Škola tak slaví hattrick.

Tím ale úspěchy nekončí. Protože firma přišla s inovativním podnikatelským řešením společenského problému, vybojovala se svým projektem 3. místo v soutěži SIR - Social Innovation Relay, která také probíhá pod hlavičkou JA Czech. GRATULUJEME!

Nelze zapomenout ani na druhou naši studentskou firmu, která se účastnila bojů o finále. Je to firma ZEN HARMONY, která se sice nakonec v první desítce neumístila, ale reprezentovala školu na velmi dobré úrovni se svým originálním projektem relaxačních japonských minizahrádek. Za jejich snahu jim patří uznání!

Těžko by ale firmy dosáhly svých úspěchů, nebýt kvalitního pedagogického vedení. Velké díky tedy patří jejich koučce – paní učitelce Jaroslavě Knířové – která se již čtvrtým rokem studentským firmám věnuje, a to s obrovským osobním nasazením. To bylo oceněno i samotnou organizací JA Czech. Loni se paní Knířová stala vítězkou soutěže JA Učitel podnikání a pro ocenění na mezinárodní úrovni si jela až do Helsinek. Letos se ve stejné soutěži umístila na krásném 2. místě. Na slavnostním ceremoniálu v sídle amerického velvyslance v Praze, kde jsou každoročně udíleny ceny na národní úrovni, má tedy naše škola pro letošek zastoupení opět jisté. Děkujeme a blahopřejeme!

 

Mgr. Jan Kovář

ředitel školy