Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Život ve škole > Studenti se zaměřením na IoT obhajovali své výrobky před odbornou komisí

Studenti se zaměřením na IoT obhajovali své výrobky před odbornou komisíDatum konání:
16.5.2023

V úterý 16. 5. 2023 na Střední škole technické a dopravní Gustava Habrmana Česká Třebová studenti vzdělávacího programu Elektrotechnika, se zaměřením Internet věcí (IoT) obhajovali své maturitní práce. Na výrobcích studenti pracovali v průběhu celého školního roku a k úspěchu jim zbýval poslední krok – práci obhájit před odbornou komisí.

K vidění byla celá řada chytrých zařízení. Například meteostanice studenta Ondřeje Morávka, která měřila různé druhy fyzikálních veličin, ty zaznamenávala do databáze a následně zobrazovala ve webové aplikaci. Chytrá udírna, kterou student Martin Mládek odborné porotě fyzicky předvedl a jako součást prezentace vyudil klobásky. Teplotu udírny přitom řídil z Cloudu, aby byl výsledek co nejlepší. Další student Tomáš Bednář ovládal robotickou ruku rovněž pomocí webové aplikace, kterou si sám naprogramoval. Tato aplikace umožňovala dávat ruce různé pokyny a ruka na ně patřičně reagovala plněním rozličných gest.

Prezentace výrobků obsahovala i téma využití chytrých zařízení při péči o rostliny. Toto téma představil svou prezentací student Vít Heger, jako maturitní práci si vybral chytrý květináč. Květináč si sledoval vlhkost půdy a intenzitu světla v místnosti a v případě potřeby se sám zalil, nebo rostlince rozsvítil UV osvětlení.

Na závěr nesměla chybět ukázka chytré domácnosti Jana Hurycha. Ten si postavil model domu, do kterého zabudoval nejen různé senzory a akční členy pro zajištění co největšího pohodlí jeho obyvatel, ale také fotovoltaický panel a větrnou turbínu pro dobíjení baterií, ze kterých byl dům napájen.

Všichni studenti při tvorbě maturitních výrobků prokázali, že nabyté teoretické znalosti z různých vyučovacích předmětů umí rovněž převést do praxe. K vytvoření práce museli využít znalosti z elektroniky, programování, databází, webových aplikací, počítačových sítí, 3D modelování, 3D tisku a mnoho dalších dovedností.

Odborná porota byla s předvedenými pracemi velmi spokojena a studenti 4. ročníku posunuli pomyslnou laťku pro další generace zase o kousek dále.