Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Život ve škole > Narozeninové ohlédnutí - 75 let

Narozeninové ohlédnutí - 75 letPoslední zářijovou sobotu oslavila VOŠ a SŠT Česká Třebová 75. výročí svého založení. Na poli techniky začala žáky vzdělávat již několik měsíců po skončení války, na podzim roku 1945. Za ta dlouhá desetiletí prožila mnoho změn a zvratů, změnila svou tvář, mnohokrát se přejmenovala a ovlivnila životy tisíců svých absolventů z celé republiky. Narozeniny si naposledy připomněla před 25 lety, a tak jsme se všichni těšili, jak společně tohle její významné jubileum oslavíme.

Když se na začátku roku 2020 rozjížděly přípravy, většina už slyšela o neznámém viru z Číny, nikdo ale nečekal, jak rychle se zabydlí i u nás v Evropě a jak výrazně nám celé oslavy zkomplikuje. To začalo být jasné, až když nás situace na jaře přinutila plánovaný červnový termín posunout na září. Začali jsme přelepovat plakáty a informovat již přihlášené abiturienty. Situace se uklidnila, proběhly maturity i závěrečné zkoušky a my jsme pevně věřili, že v září si oslavy užijeme naplno. V té době již byly ve výrobě upomínkové předměty, do tisku šel almanach a za námi byly hodiny plánování a dřiny. A pak se v září začala situace opět dramatizovat a na naší škole stoupala nervozita. Teď už to bylo buď a nebo. V této fázi již nebylo možné nic odkládat, přesouvat, jen prostě zrušit. Nakonec jsme do vytouženého cíle doslova za pět minut dvanáct doběhli. Oslavy, byť za přísných hygienických podmínek, mohly proběhnout. Jsme za to vděčni. Jediná věc, o kterou nás covid připravil, byl průvod absolventů městem.

Předzvěstí oslav byla v pátek 25. 9. odborná dopravní konference na téma „Cesty budoucnosti“. V kulturním sále areálu Skalka se sešli zástupci Správy železnic, Elektrizace železnic, CZ LOKO, ČD Cargo a Dopravního podniku města Prahy, aby pozvaným hostům i zájemcům z řad veřejnosti představili ty nejmodernější směry, kterými se právě jejich cesty ve firmách ubírají. Na závěr vystoupili i čerství absolventi naší školy a prezentovali svůj projekt – simulátor lokomotivy, kterému se po celou dobu studia věnovali. Důležitou součástí konference byl také podpis Memoranda o spolupráci mezi naší školou a Dopravní fakultou Jana Pernera Univerzity Pardubice. Významným hostem konference byl proto i děkan této fakulty, doc. Ing. Libor Švadlenka, Ph.D.  Naše škola se podpisem tohoto memoranda stává Fakultní školou DFJP UPa.

V sobotu 26. 9. se brány obou našich areálů otevřely všem abiturientům, kteří měli chuť svou školu po letech navštívit, zavzpomínat a potkat se. Od rána až do odpoledne průběžně procházely školou řady návštěvníků. Jejich počtem jsme byli mile překvapeni, přestože pochopitelné obavy nedovolily mnohým přijet. S tím jsme ovšem museli počítat. Slavnostně jsme otevřeli nové modelové kolejiště, někteří se svezli zahradní parní mašinkou, v obležení byl již tradičně náš simulátor. Velkému zájmu se těšily přednášky Martina Šebely o historii školy, ale také výstava tabel a fotografií. Návštěvníci mohli nahlédnout do odborných učeben, IT centra, elektro laboratoří, kovárny a mnoha dalších moderních dílen odborného výcviku.

Odpoledne čekal na zájemce kulturní program pod širým nebem v areálu Skalka. Ten se navíc oproti původnímu plánu rozrostl, protože se k němu přidal s oslavou 20. výročí také Pardubický kraj. Na místě tak bylo kryté sezení i stánky s regionálními potravinami. Celý program zahájila svým vystoupením kapela Řetůvanka, která se s námi rozloučila mistrně provedenou státní hymnou. Po ní vystoupili hejtman Pardubického kraje, pan Martin Netolický, starostka města, paní Magdaléna Peterková, a ředitel školy, pan Jan Kovář, aby přivítali hosty a škole i Pardubickému kraji popřáli vše dobré do dalších let. Bohužel byla tato část oslav výrazně poznamenaná velmi studeným a deštivým počasím, které celý den panovalo. A tak se po projevech mnozí běželi ohřát a hostů bylo méně. V průběhu odpoledne však postupně opět přibývali. Velké díky patří skvělým kapelám – 375 m n. m., Černá dioda a Interstate 60 – které i přes nepřízeň počasí hrály jako o život. Nálada byla výborná, bramboráky a svářo taky, za chvíli si kdekdo podupával do rytmu, a tak jsme na zimu brzy zapomněli.  Náš zřizovatel se postaral o zlatý hřeb večera, kterým nebyl nikdo jiný, než skupina ABBA Stars. Její perfektní interpretace známých melodií jen málokoho nepřinutila k tanci. A tak nám snad večer bylo opravdu teplo všem. Jediné, co tedy z důvodu počasí z programu vypadlo, bylo promítání filmu Mamma Mia.

Chceme poděkovat všem milým hostům – absolventům, bývalým kolegům, přátelům a partnerům školy – kteří přišli a společně vytvořili milou a radostnou atmosféru. V dnešní době je to zvlášť cenné. Velmi nás mrzí, že současná situace mnohým, kteří se na oslavy těšili a chystali, nakonec znemožnila přijet. Pevně věříme, že se sejdeme příště – v příznivější a radostnější době. Nechceme čekat dalších 25 let. Proto jsme se rozhodli, že příští oslavy budou mít ve znaku osmdesátku.

A ještě jedna perlička na závěr. Původně měla oslava proběhnout 20. 6. Letos v červnu to byl snad jediný den, který úplně celý od rána do večera propršel. Nové datum pak bylo 26. 9. Po třech týdnech v podstatě letních teplot a krásného počasí to byl opět den plný deště. Snad nám tím nebe chtělo naznačit, že ať se děje cokoliv, naší škole prostě prší štěstí. Moc bychom jí to všichni přáli…