Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Projekty > JA Studentská Firma

JA Studentská FirmaNa škole probíhá výuka formou kroužku pro třetí ročníky od roku 2016. Zapojit se může kdokoliv ze žáků, kdo má zájem, zkusit si podnikání. Žáci fungují jako skutečná firma. V prvním kroku firmu založí, dohodnou se na vkladu a předmětu podnikání. Dále si rozdělí funkce a s tím i související povinnosti. Dalšími kroky je  průzkum trhu, vývoj  a výroba výrobku, propagace a prodej, v závěru roku potom vyhodnocení podnikání (závěrečná zpráva i celkové zhodnocení každého studenta). Po absolvování výukového programu mohou žáci přistoupit ke zkoušce z podnikatelských dovedností a získat mezinárodně uznávaný Certifikát podnikatelských dovedností. Žáci jsou vedeny i k etice podnikání a sociální pomoci ve sféře, kterou si vyberou.

Žáci, aniž by si to uvědomovali, se zábavnou formou učí spolupracovat v týmu, komunikovat, rozhodovat a nést zodpovědnost.

A co je rozhodující? Jedinečná příležitost vyzkoušet si podnikání na nečisto, to nemá rozhodně každý.

 

JA Studentská Firma ročník 2022/2023 

 • JA firma GREEN HEALTH

JA Firmu GREEN HEALTH tvořili žáci třetího ročníku Provoz a ekonomiky dopravy, kteří vyráběli bylinné želatinové bonbóny. Žáci se pod vedením Jakuba Laštůvky zúčastnili mnoha soutěží a při své činnosti nezapomněli ani na důchodce a žáky základní školy, pro které připravili skvělé programy. Na podzim se zúčastnili Veletrhu JA firem v Hradci Králové a úspěch sklidili prodejem svých výrobků. Zajímavá byla i spolupráce s firmou Contipro a.s., kde se jim dostalo maximální podpory formou přísad do bonbónů a prostřednictvím skvělé mentorky Kristýny Šinovské.

Nejdůležitější úspěchy:

 1. místo v celostátní soutěži Media Cup
 2. místo na JA EXPO za marketing
 • JA Firma MODELLCO

JA Firmu MODELLCO tvořili žáci třetího ročníku oborů Informační technologie a Elektrotechnika. JA firma se zabývala 3D tiskem modelů významných budov pro nevidomé občany.

Nejdůležitější úspěchy:

 1. místo v Pardubickém kraji v soutěži TOP LOGO
 2. místo v Hradci Králové v hlavní soutěži JA firem
 3. místo v celostátní soutěži JA EXPO v sociálním podnikání
 4. místo v soutěži SIR (Social inovation relation)

 

JA Studentská Firma ročník 2021/2022 

 • JA firma PAP TOP

JA Firmu PAP TOP tvořili žáci třetího ročníku Provoz a ekonomiky dopravy a vyráběli papírové brikety. Žáci se pod vedením Jan Kalouse se zúčastnili mnoha soutěží a sklízeli zasloužené úspěchy. Na jaře prošli soutěží Parádní nápad a poté i startupovým víkendem BUSINESS STARTER. David Baloun a Kateřina Sýkorová pomáhali zviditelnit firmu na sociálních sítích, v místním tisku a měli rozhovor v Pardubickém rozhlase.

Nejdůležitější úspěchy:

 1. místo v Pardubickém kraji v soutěži TOP LOGO
 2. místo v celostátní soutěži Media Cup
 3. místo v Hradci Králové za originální nápad
 • JA firma ECOCANDLE

JA Firma ECOCANDLE byla složená z žákyň třetího ročníku oboru Provoz a ekonomiky dopravy a žáků oboru Informační technologie. JA firma se zabývala výrobou svíček s dřevěným knotem, včetně kreativních sad na jejich výrobu. Firma spolupracovala s terapeutickou dílnou Studánkou.

Nejdůležitější úspěchy:

 1. místo v Hradci Králové za logo
 2. místo v celostátní soutěži Media Cup
 • JA firma INFILTRATED

JA Firmu INFILTRATED tvořili žáci třetího ročníku oboru Informační technologie a jejich snahou bylo vytvořit značkové oblečení s použitím QR kódu.

Nejdůležitější úspěchy:

 1. místo v Pardubickém kraji v soutěži TOP LOGO

 

JA Studentská Firma ročník 2020/2021 

 • JA firma 3DTPRINT

Firmu tvořili žáci třetího ročníku oboru Informační technologie. Na 3D tiskárně tiskli postavičku Groota, kterou si sami malovali a podsvícené fotografie na přání. Další jejich činností do budoucna, měl být tisk náhradních dílu ke spotřebičům. Za své logo získali první místo v Pardubickém kraji. V celostátní soutěži Media cup získali první místo a třetí místo za Nejlepší STEM projekt. Své ceny si převzali na  JA Award Ceremony v sídle amerického velvyslance v Praze. Studenti také pomohli své nemocné vrstevnici, pro kterou uspořádali sbírku na hypoterapii.

Firma působila v době Covidu 19, takže veškeré soutěže a komunikace mezi členy týmu probíhaly online.

 

JA Studentská Firma ročník 2019/2020 

 • JA firma ZEN HARMONY

Firmu tvořili žáci třetího ročníku oboru Provoz a ekonomika dopravy a oboru Informační technologie. Žáci vyráběli zenové zahrádky uklidňující mysl. Bohužel v tomto školním roce se nemohl konat fyzický veletrh v Praze a veškeré soutěže probíhaly online.

 • JA firma LOUŤÁCI

Firmu LOUŤÁCI tvořili nadšení žáci hned ze tří různých oborů. Jejich hlavním produktem byl pohyblivý měřič oxidu uhličitého a aplikace, která vyhodnocovala nasbíraná data. Postoupili mezi 10 nejlepších firem a v soutěži SIR se umístili na třetím místě (pro některé porotce však byli jedničky a
tak nakonec dostali dva dárky). Po skončení soutěže dva studenti založili firmu a svůj nápad prosazují dál.

 

JA Studentská Firma ročník 2018/2019

 • JA firma PALETEA

Firmu tvořili žáci třetího ročníku oboru Provoz a ekonomika dopravy. Vyráběli míchané čaje, kterými si následně vydělali na tvorbu ojedinělého výrobku a to paletky na mobil. Na veletrhu JA firem v Praze se umístili na prvním místě za marketing, druhém místě v prezentaci a postoupili do finále. Nejlepší firmy se potom utkaly o postup do mezinárodní soutěže. Tentokráte Firma PALETEA bojovala velmi srdnatě, ale bohužel vítěz mohl být jen jeden a při zpětné vazbě s porotou jim bylo řečeno, že byli perfektní. Oceněni byli na  JA Award Ceremony v sídle amerického velvyslance v Praze.

 

JA Studentská Firma ročník 2017/2018

 • JA firma CHEEKI BREEKI

Byla složena ze studentů VOŠ, obor logistika  a  vyráběla domácí limonády. Limonády byly tak vynikající, že kdekoliv udělali ochutnávku, vše okamžitě prodali. Firma prezentovala své výrobky na veletrhu JA firem v Praze. Firma pracovala pod vedením Ing. Jaroslavy Knířové.

 • JA firma CLASSY WOOD

 Firmu tvořili žáci třetího ročníku oboru Provoz a ekonomika dopravy  a vyrobili dřevěné motýlky pro pány, pro dámy brože a spony a nezapomněli ani na domácí mazlíčky s ozdoby na obojky. Na veletrhu JA firem se umístili na čtvrtém místě a postoupili do finále. Pět nejlepších firem se potom utkalo o postup do mezinárodní soutěže. Firma Classy WOOD byla velmi žhavým uhlíkem v ohni. Bohužel znalost anglického jazyka, nebyla na takové úrovni, aby mohli reprezentovat Českou republiku.

Výrobky firmy však měly tak obrovskou popularitu. Firma JA Czech si motýlky objednala jako dárky pro porotce i amerického velvyslance v ČR. Zvláštním oceněním bylo, že firma dostala příležitost prezentovat své výrobky na BVV v Brně. Též byla oceněna 21. 6. 2018 na  JA Award Ceremony  v sídle amerického velvyslance v Praze.

 

JA Studentská Firma ročník 2016/2017

 • JA firma SIT UP

Byla složená ze studentů VOŠ, obor logistika  a  vyrobila multifunkční lavičku, prototyp byl vystaven na veletrhu JA firem  v Praze. Lavička se velmi líbila a firma dostala mnoho podnětu na zdokonalení svého produktu. Firma pracovala pod vedením Mgr. Lenky Čížové.

 • JA firma  TECHNOLOGY HEADSET  COMPANY

Firmu tvořili žáci třetího ročníku oboru Provoz a ekonomika dopravy  a vytvořili výrobek s názvem Vychytávka na sluchátka. Na veletrhu firem prodali mnoho výrobků a jako první a jediná firma měla i pokladnu na elektronickou evidenci tržeb. Tato pokladna upoutala velkou  pozornost. Firmu THC vedla Ing. Jaroslava Knířová.

V tomto prvním roce jsme nezískali žádné ocenění, ale nabité  zkušeností byly k nezaplacení.

2016-2017 Sit Up
2016-2017 Sit Up
2016-2017 Sit Up
2016-2017 TECHNOLOGY HEADSET COMPANY
2016-2017 TECHNOLOGY HEADSET COMPANY
2018-2019 PALETEA
2018-2019 PALETEA
2017-2018 CLASSY WOOD
2017-2018 CHEEKI BREEKI
2017-2018 CLASSY WOOD
2019-2020 LOUŤÁCI
2019-2020 ZEN HARMONY
2020-2021 3DTPRINT
2020-2021 3DTPRINT
2021-2022 INFILTRATED
2021-2022 ECOCANDLE
2021-2022 PAP TOP
2022 - 2023 GREEN HEALTH