Na škole probíhá výuka formou kroužku pro třetí ročníky od roku 2016. Zapojit se může kdokoliv ze žáků, kdo má zájem, zkusit si podnikání. Žáci fungují jako skutečná firma. V prvním kroku firmu založí, dohodnou se na vkladu a předmětu podnikání. Dále si rozdělí funkce a s tím i související povinnosti. Dalšími kroky je průzkum trhu, vývoj a výroba výrobku, propagace a prodej, v závěru roku potom vyhodnocení podnikání (závěrečná zpráva i celkové zhodnocení každého studenta). Po absolvování výukového programu mohou žáci přistoupit ke zkoušce z podnikatelských dovedností a získat mezinárodně uznávaný Certifikát podnikatelských dovedností. Žáci jsou vedeny i k etice podnikání a sociální pomoci ve sféře, kterou si vyberou.
Žáci, aniž by si to uvědomovali, se zábavnou formou učí spolupracovat v týmu, komunikovat, rozhodovat a nést zodpovědnost.
A co je rozhodující? Jedinečná příležitost vyzkoušet si podnikání na nečisto, to nemá rozhodně každý.
JA Studentská Firma ročník 2022/2023
JA Firmu GREEN HEALTH tvořili žáci třetího ročníku Provoz a ekonomiky dopravy, kteří vyráběli bylinné želatinové bonbóny. Žáci se pod vedením Jakuba Laštůvky zúčastnili mnoha soutěží a při své činnosti nezapomněli ani na důchodce a žáky základní školy, pro které připravili skvělé programy. Na podzim se zúčastnili Veletrhu JA firem v Hradci Králové a úspěch sklidili prodejem svých výrobků. Zajímavá byla i spolupráce s firmou Contipro a.s., kde se jim dostalo maximální podpory formou přísad do bonbónů a prostřednictvím skvělé mentorky Kristýny Šinovské.
Nejdůležitější úspěchy:
JA Firmu MODELLCO tvořili žáci třetího ročníku oborů Informační technologie a Elektrotechnika. JA firma se zabývala 3D tiskem modelů významných budov pro nevidomé občany.
Nejdůležitější úspěchy:
JA Studentská Firma ročník 2021/2022
JA Firmu PAP TOP tvořili žáci třetího ročníku Provoz a ekonomiky dopravy a vyráběli papírové brikety. Žáci se pod vedením Jan Kalouse se zúčastnili mnoha soutěží a sklízeli zasloužené úspěchy. Na jaře prošli soutěží Parádní nápad a poté i startupovým víkendem BUSINESS STARTER. David Baloun a Kateřina Sýkorová pomáhali zviditelnit firmu na sociálních sítích, v místním tisku a měli rozhovor v Pardubickém rozhlase.
Nejdůležitější úspěchy:
JA Firma ECOCANDLE byla složená z žákyň třetího ročníku oboru Provoz a ekonomiky dopravy a žáků oboru Informační technologie. JA firma se zabývala výrobou svíček s dřevěným knotem, včetně kreativních sad na jejich výrobu. Firma spolupracovala s terapeutickou dílnou Studánkou.
Nejdůležitější úspěchy:
JA Firmu INFILTRATED tvořili žáci třetího ročníku oboru Informační technologie a jejich snahou bylo vytvořit značkové oblečení s použitím QR kódu.
Nejdůležitější úspěchy:
JA Studentská Firma ročník 2020/2021
Firmu tvořili žáci třetího ročníku oboru Informační technologie. Na 3D tiskárně tiskli postavičku Groota, kterou si sami malovali a podsvícené fotografie na přání. Další jejich činností do budoucna, měl být tisk náhradních dílu ke spotřebičům. Za své logo získali první místo v Pardubickém kraji. V celostátní soutěži Media cup získali první místo a třetí místo za Nejlepší STEM projekt. Své ceny si převzali na JA Award Ceremony v sídle amerického velvyslance v Praze. Studenti také pomohli své nemocné vrstevnici, pro kterou uspořádali sbírku na hypoterapii.
Firma působila v době Covidu 19, takže veškeré soutěže a komunikace mezi členy týmu probíhaly online.
JA Studentská Firma ročník 2019/2020
Firmu tvořili žáci třetího ročníku oboru Provoz a ekonomika dopravy a oboru Informační technologie. Žáci vyráběli zenové zahrádky uklidňující mysl. Bohužel v tomto školním roce se nemohl konat fyzický veletrh v Praze a veškeré soutěže probíhaly online.
Firmu LOUŤÁCI tvořili nadšení žáci hned ze tří různých oborů. Jejich hlavním produktem byl pohyblivý měřič oxidu uhličitého a aplikace, která vyhodnocovala nasbíraná data. Postoupili mezi 10 nejlepších firem a v soutěži SIR se umístili na třetím místě (pro některé porotce však byli jedničky a
tak nakonec dostali dva dárky). Po skončení soutěže dva studenti založili firmu a svůj nápad prosazují dál.
JA Studentská Firma ročník 2018/2019
Firmu tvořili žáci třetího ročníku oboru Provoz a ekonomika dopravy. Vyráběli míchané čaje, kterými si následně vydělali na tvorbu ojedinělého výrobku a to paletky na mobil. Na veletrhu JA firem v Praze se umístili na prvním místě za marketing, druhém místě v prezentaci a postoupili do finále. Nejlepší firmy se potom utkaly o postup do mezinárodní soutěže. Tentokráte Firma PALETEA bojovala velmi srdnatě, ale bohužel vítěz mohl být jen jeden a při zpětné vazbě s porotou jim bylo řečeno, že byli perfektní. Oceněni byli na JA Award Ceremony v sídle amerického velvyslance v Praze.
JA Studentská Firma ročník 2017/2018
Byla složena ze studentů VOŠ, obor logistika a vyráběla domácí limonády. Limonády byly tak vynikající, že kdekoliv udělali ochutnávku, vše okamžitě prodali. Firma prezentovala své výrobky na veletrhu JA firem v Praze. Firma pracovala pod vedením Ing. Jaroslavy Knířové.
Firmu tvořili žáci třetího ročníku oboru Provoz a ekonomika dopravy a vyrobili dřevěné motýlky pro pány, pro dámy brože a spony a nezapomněli ani na domácí mazlíčky s ozdoby na obojky. Na veletrhu JA firem se umístili na čtvrtém místě a postoupili do finále. Pět nejlepších firem se potom utkalo o postup do mezinárodní soutěže. Firma Classy WOOD byla velmi žhavým uhlíkem v ohni. Bohužel znalost anglického jazyka, nebyla na takové úrovni, aby mohli reprezentovat Českou republiku.
Výrobky firmy však měly tak obrovskou popularitu. Firma JA Czech si motýlky objednala jako dárky pro porotce i amerického velvyslance v ČR. Zvláštním oceněním bylo, že firma dostala příležitost prezentovat své výrobky na BVV v Brně. Též byla oceněna 21. 6. 2018 na JA Award Ceremony v sídle amerického velvyslance v Praze.
JA Studentská Firma ročník 2016/2017
Byla složená ze studentů VOŠ, obor logistika a vyrobila multifunkční lavičku, prototyp byl vystaven na veletrhu JA firem v Praze. Lavička se velmi líbila a firma dostala mnoho podnětu na zdokonalení svého produktu. Firma pracovala pod vedením Mgr. Lenky Čížové.
Firmu tvořili žáci třetího ročníku oboru Provoz a ekonomika dopravy a vytvořili výrobek s názvem Vychytávka na sluchátka. Na veletrhu firem prodali mnoho výrobků a jako první a jediná firma měla i pokladnu na elektronickou evidenci tržeb. Tato pokladna upoutala velkou pozornost. Firmu THC vedla Ing. Jaroslava Knířová.
V tomto prvním roce jsme nezískali žádné ocenění, ale nabité zkušeností byly k nezaplacení.